Projekty 2021

ISIR Explorer

Diplomová práce Pavla Tůmy se věnuje hlavně oddlužení fyzických osob. Umožňuje sběr a následné zobrazení agregovaných dat o insolvencích v ČR. Tento web slouží k prezentaci získaných dat a nabízí detailní statistiky těchto řízení za posledních několik let. Projekt je určen veřejnosti pro poskytnutí přehledu o stavu insolvenčního procesu v ČR. Data jsou získávána automatizovaným čtením PDF dokumentů zveřejňovaných v insolvenčním rejstříku. Doplňujícím zdrojem dat je databáze insolvenčního rejstříku poskytovaná formou webové služby Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Repozitář: https://github.com/opendatalabcz/isir-explorer

STK portál

Portál obsahuje výsledky analýzy dat a další informace o stanicích technické kontroly a byl vypracován v rámci bakalářské práce na Fakultě informačních technologií ČVUT v roce 2020. Účelem tohoto portálu je nejen popisovat stanice a statistiky kontrol, ale i upozorňovat na podezřelé chování na stanicích. Navíc v sekci VIN info můžete pomocí zadání VIN čísla vyhledat informace o daném vozidle.

Repozitář: https://github.com/opendatalabcz/stk-data-analysis

Zadání na rozšíření: https://opendatalab.cz/zadani/stk-portal/

GeoTrashing

Myšlenka GeoTrashingu vznikla na podzim roku 2019 na hackathonu NKU. Projekt nabízí způsob, jak dát rychle a snadno vědět, které kontejnery jsou plné.  V dnešní době existuje řešení na sledování zaplněnosti tříděných odpadových nádob, ale senzory jsou drahé a není možné je umístit všude. Nálepka s QR kódem nestojí moc a je možné ji nalepit takřka kamkoliv. Cílem je tedy nikoliv nahrazovat, ale doplňovat senzory tam, kde to nedává ekonomický smysl.

Repozitář: https://github.com/opendatalabcz/geotrashing/tree/develop

Aplikace pro rozpoznávání ukradených obrazů

Autor: Michal Janeček

Bakalářská práce Michala Janečka se zabývá vývojem mobilní aplikace k rozpoznávání kradených obrazů. Nejdříve uvede do problému krádeže uměleckých děl a popisuje současné možnosti jejich rozpoznávání. Dále obsahuje návrh aplikace s třívrstvou architekturou a popis technologií, které byly pro její vývoj použity. Pro rozpoznávání obrazů, které se provádí na serveru, používá algoritmus ORB, který je v práci detailně popsán. Testování bylo prováděno na více datasetech s 1800 obrazy a jednom datasetu obsahujícím přes 9000 obrazů. Při testování s lehce augmentovanými obrazy byla dosažena přesnost okolo 90%, pro více augmentované obrazy zhruba 50%. Výsledný software zahrnuje mobilního klienta, server a databázi a může být použit pro rozpoznávání kradených obrazů.

Repozitář: https://github.com/opendatalabcz/stolen-art

Eco web

Cílem této bakalářské práce bylo analyzovat veřejně dostupná ekologická data a zvolit vhodná pro vizualizaci dat. Dále se práce zabývá analýzou již existujícich řešení. Práce se následně zabývá návrhem a implementací jednotlivých částí pro získání dat, databázi, backend a frontend. Část pro získání dat se zabývá získáváním dat ze stránek ČHMÚ.

Repozitář: https://github.com/opendatalabcz/eco-web